مجموعه اشعار باغ ترنج

مجموعه اشعار باغ ترنج.

«باغ ترنج»
مجموعه اشعار و ترانه‌های باغ ترنج.
مولف: بهنام حیدری فخر.
انتشارات: دولت علم.
نوبت چاپ: اول.
تیراژ : 500 نسخه.

در مقاله آغازین و به چاپ رسیده این اثر می‌خوانیم:

شعر ترنج، قالب شعری جدیدی است که در اکثر مصراع‌های خود قافیه دارد (دو قافیه در هر بیت) و قافیۀ مختوم به حرفی خاص، همانند مصراع اول تا آخرین بیت نگاشته می‌شود. در صورت نیاز به بکارگیری ردیف در شعر ترنج، بعد از هر قافیه، ردیف تکرار شونده مورد نظر ‌درج خواهد شد. در این قالب شعری استفاده از قافیۀ شایگان بلا مانع است. شعر ترنج حداقل پنج بیت دارد و حداکثری برای تعداد ابیات آن تعریف نشده است. این قالب شعری با همۀ اوزان عروضی و هجایی متریک و ریتمیک متعارف، در سه دسته ترانه و تصنیف و شعر کلاسیک، قابل اجرا و سرایش می باشد.
کتاب مجموعه اشعار و ترانه‌های «باغ ترنج» چندی پیش منتشر و به چاپ رسیده و گزیده‌ای از بهترین اشعار در قالب شعر ترنج می‌باشد که توسط بهنام حیدری فخر ابداع کننده این قالب شعری سروده شده است.
قالب شعر ترنج در اجرای آواز سنتی ایرانی کاربرد ویژه و منحصر به فردی دارد و به همین منظور ابداع شده است. این قالب شعری در ابتدای ثبت و اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد، منتقدان سینه چاک و بعضاً بی‌منطقی داشت که با پروپاگانداگری و نوشتن مقاله‌هایی فاقد ارزش ادبی، ضد شعر ترنج و فرافکنی، سعی در تخریب این قالب شعری و شاعر و ابداع کننده آن (بهنام حیدری فخر) را داشتند که بعد از انتشار این کتاب و به چاپ رسیدن و تایید مقاله مندرج در این مجموعه، خط بطلانی بر تمام سخنان بیهوده و مغرضانه این افراد کشیده شد. در پایان، باغ ترنج را میتوان مجموعه‌ای از اشعار ناب و پر احساس همراه با لطافت خاص نامید که در نوع خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

پست های مرتبط

پیام بگذارید